Katalog Monika Ewa Jakubek, 2014-03-10KobylinZajęcia przedszkolne, ScenariuszeDzień Babci i Dziadka 2014- scenariusz uroczystości dla 3,4,5,6 - latków Dzień Babci i Dziadka scenariusz uroczystości dla 3,4,5,6 – latków Opracowała mgr Monika Ewa Jakubek Niepubliczne Przedszkole „SARENKA” w Rawiczu 24 styczeń 2014 Cele ogólne: •Uświadomienie dzieciom znaczenia dziadków w ich życiu •Wzmacnianie więzi emocjonalnej z dziadkami podczas wspólnego pobytu w przedszkolu •Prezentacja programu artystycznego z okazji dnia babci i dziadka •Kształcenie odporności emocjonalnej w sytuacjach wystąpień przed widownią •Wdrażanie do kulturalnego zachowania podczas uroczystości Cele szczegółowe: •Rozumie, że dziadkowie są ważni w jego życiu •Okazuje dziadkom miłość i przywiązanie •Obdarowuje dziadków własnoręcznie wykonanym upominkiem •Potrafi złożyć krótkie życzenia dziadkom •Przełamuje lęk i nieśmiałość podczas występów •Recytuje wiersze, śpiewa i tańczy przed publicznością •Bierze czynny udział w koncercie kolęd i pastorałek •Wie, jak należy zachować się na uroczystości •Czerpie radość z czasu spędzonego wspólne z dziadkami Metody: •Słowne: recytacja wierszy, śpiew piosenek •Czynne: taniec do piosenki Formy: i indywidualna, zbiorowa Pomoce: płyty CD, odtwarzacz CD, teksty wierszy i piosenek, upominki dla dziadków 1.„Powitanie” (wszyscy) Z przemiłym ukłonem, z uśmiechem radości Witamy dziś wszystkich tu zebranych gości. Chcemy wam powiedzieć i zaśpiewać ładnie. Proszę się nie gniewać, jeśli źle wypadnie, Bośmy nie artyści, tylko małe dzieci. A cieszyć nas będzie, gdy brawo poleci. 2.„Moja babcia” – wiersz B. Szelągowskiej (Lena Sz., Lena T., Gabi) Czy zimno za oknem, czy deszcz z nieba pada, prześliczne mi bajki, babciu opowiadasz. Dzięki tobie umiem rysować kaczuszki. Wiem też, jak mam wkładać buciki na nóżki. Za wszystko to, babciu, tobie dziś dziękuję. Życzę dużo zdrowia i mocno całuję! 3.„Moja babcia” – wiersz B. Formy (Alina, Zuzia, Julia) Jestem sobie wnuczka mała, moja babcia jest wspaniała. Zna tuziny pięknych bajek, których słucha się wspaniale. Gry, zabawy, wyliczanki różne wiersze, zgadywanki. Umie z klocków stawiać wieże, dobrze gra na komputerze. Zawsze zgrabnie piłkę łapie, ]aż się na nią gapią gapie. Zimą bierze mnie na narty. Kocham babcię to nie żarty! 4.„Skarb” – piosenka (sł. A. Wacławski, muz. T. Dorogusz – Goroszkiewicz) (podczas pierwszej zwrotki dzieci kołyszą się w tempie muzyki) Jest taki skarb na tym świecie, I chce go mieć każde dziecię. Skarbem tym jest babunia, Która mnie do snu utula. Świecą na niebie srebrne gwiazdeczki (dzieci podnoszą ręce i poruszają palcami) Z ust babci płyną piękne bajeczki. (dzieci w powietrzu falują rękami) Sen na powieki zakrada się, (dzieci składają razem dłonie i przykładają je do policzka) Ja z moją babcią zawsze być chcę. (dzieci krzyżują ręce dotykając dłońmi ramion) (podczas drugiej zwrotki dzieci kołyszą się w tempie muzyki) Babunię bardzo szanuję, Z mą babcią dobrze się czuję. Ona gdy noc zapada, Piękne bajki opowiada. Świecą na niebie srebrne gwiazdeczki (dzieci podnoszą ręce i poruszają palcami) Z ust babci płyną piękne bajeczki. (dzieci w powietrzu falują rękami) Sen na powieki zakrada się, (dzieci składają razem dłonie i przykładają je do policzka) Ja z moją babcią zawsze być chcę. (dzieci krzyżują ręce dotykając dłońmi ramion) 5.„Dla dziadka” – wiersz D. Gellner (Kajtek, Mateusz, Filip) Dziadku, Dziadku, czy to ty? Coś na twojej głowie lśni. To korona! Słowo daję! Przecież znam korony z bajek! Czy to fotel? Ale skąd! To nie fotel tylko tron! I w ogóle i w szczególe jesteś Dziadku dzisiaj królem! Pytasz co to za zagadka? To po prostu Święto Dziadka! 6.„Dziadek” – wiersz B. Piergi (Olaf, Martyna, Hubert) Nic już nie poradzę na to, że mojego taty tato, zamiast ślęczeć nad gazetą, lubi dla mnie być poetą. Składa wersy w zgrabne zwrotki kolorowe jak stokrotki. Dziadek puzzle też układa, bajki pięknie opowiada. Gdy idziemy przez park stary, Wokół same dziwy, czary. Dziadek klucze ma do snów. Brak na tego dziadka słów! To z nim (chociaż już niemłody!) najwspanialsze mam przygody. Zamiast bujać się w fotelu (wzorem innych dziadków wielu), buja ze mną wciąż w obłokach, opowiada mi o smokach i łasuchem jest nie lada – razem ze mną dżem podjada. Choć prawdziwy, nie baśniowy, dziadek mój jest wyjątkowy! 7.„Piosenka o dziadku” (sł. I. Landau, muz. B. Pasternak) Najdroższy dziadku to jest piosenka, którą śpiewają tobie wnuczęta. Nie o zabawce, ani o kwiatku – to jest piosenka o naszym dziadku. O tym, jak z dziadkiem idę do zoo, o tym, jak z dziadkiem jest mi wesoło; o brodzie dziadka, co śmiesznie kłuje, kiedy się dziadka mocno całuje. Najdroższy dziadku to jest piosenka, którą śpiewają tobie wnuczęta. Nie o zabawce, ani o kwiatku – to jest piosenka o naszym dziadku. O tym, jak z dziadkiem na pyszne ciastka idziemy sobie razem do miasta. O tym, jak idę z dziadkiem na lody i na dwie szklanki sodowej wody. Najdroższy dziadku to jest piosenka, którą śpiewają tobie wnuczęta. Nie o zabawce, ani o kwiatku – to jest piosenka o naszym dziadku. 8.„Kocham babcię i dziadka” – wiersz B. Formy (Dominik, Weronika) Kocham mocno babcię, dziadka – to nie żarty moi mili, dzisiaj im życzenia składam, by sto latek jeszcze żyli. Kiedy smutek mnie ogarnia i wszystkiego mam już dosyć, dziadek mocno mnie przytuli, o to go nie trzeba prosić. Gdy pomyślę o łakociach, babcia zaraz coś upiecze. Muszę przyznać, te wypieki najwspanialsze są na świecie. Babcia z dziadkiem w wolnych chwilach przekazują wciąż wytrwale, swym kochanym wnukom, wnuczkom rad życiowych całą gamę. 9.„Serce maluję” – wiersz A. Wacławskiego (wszyscy) Gdyby nie było Babci i Dziadka Świat byłby pusty Jak biała kartka. Oni są szczęściem Dla wnuczki, wnuka, Są bardzo ważni W życiu malucha. Więc dziś w laurce Serca im damy Dziękując za to, Że są tu z nami. 10.„Grozik” – taniec do piosenki Ustawienie: w parach, na okręgu koła, twarzami do partnerów (dzieci w parach podają sobie ręce i tańczą cwałem bocznym po obwodzie koła) Poszło dziewczę po ziele, po ziele, po ziele. Nazbierało niewiele, niewiele, hej! (dzieci zatrzymują się, ręce na biodrach) Przyszedł do niej braciszek - idą w miejscu Połamał jej koszyczek. – przeplatają ręce Oj, ty, ty, oj ty, ty – palcem wskazującym prawej ręki grożą partnerowi; za koszyczek zapłać mi – obracają się wokół własnej osi Oj ty, ty, oj ty, ty Za koszyczek zapłać mi. Ustawienie: w parach, na okręgu koła, twarzami do partnerów (dzieci w parach podają sobie ręce i tańczą cwałem bocznym po obwodzie koła) Poszło dziewczę do lasu, do lasu, do lasu. Nazbierało zapasów, zapasów hej! (dzieci zatrzymują się, ręce na biodrach) Przyszedł do niej braciszek - idą w miejscu Połamał jej koszyczek. – przeplatają ręce Oj, ty, ty, oj ty, ty – palcem wskazującym prawej ręki grożą partnerowi; za koszyczek zapłać mi – obracają się wokół własnej osi Oj ty, ty, oj ty, ty Za koszyczek zapłać mi. 11.„Sto lat” i wręczenie upominków kolęd i pastorałek Bibliografia: M., Horabik A., Księga uśmiechu. Przewodnik metodyczny Warszawa 2009 Cz., Żaba- Żabińska W., Pięciolatek. Bawię się i uczę. Przewodnik metodyczny, cz. 2, Kielce 2004 B., Rok w wierszu i piosence, Płock 1998 B., Raczek E., Tropiciele. Roczne przygotowanie przedszkolne. Przewodnik metodyczny cz. 2, Warszawa 2013 – pentliczek. Trzylatki. Książka nauczyciela cz. 1, Warszawa 2012 A., Serduszko, seria 1, część 1, Dzień babci i dziadka, Wydawnictwo AKORD Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Piosenka „Mój dziadek” -Wykorzystanie CD nr 3 „Śpiewające Brzdące” * Na pewno o tym nie wiecie, Że babcię, najlepszą mam na świecie. Wszystkie smutki biegną do konta, Gdy moja babcia w domu się krząta. Najlepsze znajdzie lekarstwo Na potłuczone kolano. I uśmiech ma dla mnie jak słonko, Gdy wstaję codziennie rano.
[Zwrotka 1] Miałem kumpla śmigał ciągle tylko z towarem na gaciach I tak z tego się cieszyłem, nie musiałem nigdzie latać Brałem dwóje czy tam pione i paliłem se od rana I z kumpelą se stoimy, babcia wyczuła ten dramat I spytała czy też jaram i przybiła pione strzała Ona nie wie o co chodzi, babcia jakby też zjarana Mówi: "Chodźcie, jebać szkołę" i w szafce bongo schowała I poszliśmy do jej domu, każdy zajebał se macha Kurwa mamy ten sam towar, to mój kumpel co za pojeb Ja rozumiem jak piętnastce mogłeś opierdolić pione Ale na siedemdziesiątce to już przesadziłeś chłopie Mama kumpeli powtarza, że ten wzrok u babci tonie [Refren] Babcia ciągle jara, dziadek wciąż odpala spliffa Lodówka pełna rzeczy na gastrówę wieczór dzisiaj Jeszcze tego brakowało, żeby ktoś tutaj zawitał Już miałem z domku wychodzić, a tu kumpel mówi witaj Babcia ciągle jara, dziadek wciąż odpala spliffa Lodówka pełna rzeczy na gastrówę wieczór dzisiaj Jeszcze tego brakowało, żeby ktoś tutaj zawitał Już miałem z domku wychodzić, a tu kumpel mówi witaj [Zwrotka 2] Jest godzina dwunasta i dwudziesty piąty maja A dziadkowie krzyczą "Legal, wszyscy sadzić, tylko jarać!" "Dzisiaj nie idziesz do szkoły" powiedziała nam kochana "Bo w warszawie marsz konopi, trzeba młodszym też pomagać" Założyła sobie tisa "po co jeździć, można latać" I poszliśmy wszyscy w piątkę, ona zabrała też brata A ten pan już taki starszy, grubo po osiemdziesiątce Mówi do mnie, że przy życiu to go trzymają konopie [Refren] Babcia ciągle jara, dziadek wciąż odpala spliffa Lodówka pełna rzeczy na gastrówę wieczór dzisiaj Jeszcze tego brakowało, żeby ktoś tutaj zawitał Już miałem z domku wychodzić, a tu kumpel mówi witaj Babcia ciągle jara, dziadek wciąż odpala spliffa Lodówka pełna rzeczy na gastrówę wieczór dzisiaj Jeszcze tego brakowało, żeby ktoś tutaj zawitał Już miałem z domku wychodzić, a tu kumpel mówi witaj
Tekst piosenki Tomasz Niecik – Babcia I Dziadek:. 1. Co wypite, wyrajane To jak w banku odkładane Idealnym wnukiem Przecież nigdy też nie byłem A gdy konto zobaczyłem Własnym oczom nie wierzyłem Babcia mi mówiła: weź się wnusiu za robotę Praca to nie dla mnie dziadki Melanżować mam ochotę Prosty rachuneczek Dla nich szacuneczek
Święta, święta i już po…witajcie w Nowym Roku! 🙂 🙂 🙂 Niebawem dzień babci i dziadka, więc dzisiejszy wpis o piosenkach na tą szczególną okazję. Poniżej kilka moich ulubionych propozycji znalezionych w Internecie. Piosenki idealne zarówno dla przedszkolaków jak i uczniów klas 1-3 na szkolny występ. Na końcu wpisu znajdziecie również coś „ekstra” do wydruku. Mam nadzieję, że znaleźliście swoją ulubioną piosenkę… a może znacie coś innego, co nie pojawiło się na mojej liście? 😉 Dajcie znać w komentarzu 🙂 A teraz coś “ekstra”, poniżej do pobrania dyplomy dla najlepszej babci i dziadka. Klikając w poniższy obrazek przekieruje Was do folderu, w którym możecie pobrać gotowe laurki dla babci oraz dziadka 🙂 Zapraszam również na moją stronę na Facebooku oraz do sklepu z pomocami dydaktycznymi.
Babcia rzuciła swoje kuchenne prace i przybiegła dziadkowi na pomoc. Zakasała rękawy, dziadek chwycił rzepkę za kępę liści, babka złapała dziadka za pas i wspólnie ciągnęli, ze wszystkich sił. Wszystko na darmo, rzepka nie chciała wyjść z ziemi. – Potrzebujemy jeszcze kogoś do pomocy – rozmyślał dziadek.
Temat zajęć: Kocham Babcię i DziadkaCele ogólne:- doskonalenie uważnego słuchania tekstów literackich,- kształcenie umiejętności okazywania serdeczności i miłości bliskim,- wzmacnianie więzi rodzinnych,- poznanie i przestrzeganie tradycji i zasad obowiązujących w życiu rodzinnym,- doskonalenie czytania w zakresie poznanych liter,- rozwijanie umiejętności redagowania ustnych wypowiedzi na podany temat,- aktywizowanie wyobraźni dzieci-zagadki pantomimiczne,- estetyczne wykonanie prac plastycznych-laurka dla babci i operacyjne:- uważnie słucha czytanych utworów literackich,- redaguje ustne wypowiedzi na podany temat,- potrafi opowiedzieć o kolejnych wydarzeniach w wysłuchanej bajce, rozumiejąc ich następstwo,- ujawnia serdeczne uczucia w wypowiedziach o babci i dziadku,- planuje, jak można uczcić ich święta,- czyta proste zdania pod ilustracjami,- wykonuje starannie laurkę dla babci i dziadka,- potrafi złożyć życzenia z okazji Dnia Babci i pracy: słowne (rozmowa), oglądowe (pokaz), czynne (zadania stawiane do wykonania).Formy pracy: zbiorowa, dydaktyczne: zdjęcia przyniesione przez dzieci, bajka Walentyna Bieriestowa w przekładzie Wandy Grodzieńskiej ,,Dróżka w lesie”, wyliczanka ,,Ten paluszek to babunia”, wiersz Marcina Brykczyńskiego ,,Wiersz dla babci i dziadka”, paski z serduszkami do psychozabawy - ,,Jakim jesteś wnuczkiem?”, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt. ,,Piosenki o babci i dziadku”.Przebieg zajęć1. Wprowadzenie do tematu-odczytanie bajki Walentyna Bierestowa w przekładzie Wandy Grodzieńskiej ,,Dróżka w lesie”.2. Omówienie treści tekstu. Ustalenie wydarzeń i wyodrębnienie opowiadają o kolejnych wydarzeniach opisanych w bajce, wyjaśniają, dlaczego propozycje dawane dzieciom przez zwierzęta nie były Zabawa ruchowa ,,Wyprawa do dziadka gajowego”. Dzieci , wędrując po sali, naśladują ruchy zwierząt występujących w utworze: wiewiórki, zająca, ślimaka i pszczół. Na koniec, gdy dotrą do gajówki, siadają na dywanie i piją Zagadki – Kto to jest: opiekuje się wami, sprząta, jest mamą mamy lub taty (babcia). Kto to jest: dzieci córki lub syna (wnuki).5. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat:- Jakie dziś obchodzimy święto?- Kto to jest babcia, kto dziadek-wyjaśnienie pokrewieństwa;- Jakim wieku są te osoby?6. Dłuższe wypowiedzi na temat: ,, Moja babcia, mój dziadek”- z wykorzystaniem zdjęć przyniesionych przez dzieci:- Jaka jest moja babcia? Jaki jest mój dziadek? Co najbardziej lubię u swojej babci, dziadka? Kiedy ich odwiedzam? Kiedy babcia z dziadkiem przychodzą (przyjeżdżają) do nas? A może z nami mieszkają? Co lubię robić z babcią, a co z dziadkiem? Jakie są ich ulubione zajęcia?7. Wypowiedzi dzieci na temat kulturalnego zachowania się wnucząt podczas odwiedzin u babci i dziadka: Jak należy zachować się, gdy dziadkowie są zmęczeni lub źle się czują? Jakie zachowania wnucząt najbardziej cieszyłyby dziadków? itp. 8. Układanie scenek: Nauczyciel przygotowuje rekwizyty (siatkę z zakupami, laskę…) i określa, jaką sytuację mają przedstawić dzieci np. babcia idzie z ciężką siatką, mijający ją chłopiec jej nie pomaga…Babcia idzie z laską, potyka się, upada, dziewczynka pomaga jej wstać…- Po każdej scenie, dzieci oceniają postępowanie chłopca czy Zabawa ruchowo-naśladowcza: Pomagamy babci i naśladują różne czynności oznaczające pomoc babci i dziadkowi, np. zamiatanie podłogi, ścieranie kurzu z mebli, podlewanie kwiatów Zabawa paluszkowa ,,Ten paluszek to babunia”. Ten paluszek to babunia, przy niej jest największy to tatunio, przy nim jest to jest dziecina mała, trala la, la ,la ,la ,la,a ta rączka moja cała, trala la, la, la, nauczyciel recytuje tekst wyliczanki, pokazując na swojej dłoni, potem dzieci go naśladują. Zgodnie z tekstem należy chwytać kolejno za: kciuk, palec wskazujący, środkowy, serdeczny i mały palec, a na koniec kręcić dłonią w Ilustrowanie tekstu wyliczanki otrzymują kartki z rysunkiem dłoni dla każdego dziecka. Do konturówdłoni dorysowują odpowiednie główki członków rodziny: babci, dziadka, taty, mamy, dziecka. Mogą dorysować inne elementy postaci i całość Rozmowa inspirowana wierszem Marcin Brykczyńskiego ,,Wiersz dla babci i dziadka”.Wiersz dla babci i dziadkaKochani, dziś okazja rzadka, Mamy Dzień Babci oraz wiecie, jest ich razem czworo,Co można sprawdzić, gdy się mówią wtedy o tych latach,Gdy jeszcze dzieckiem był wasz tata,A wasza mama bez swych lalekDo łóżka iść nie chciała teraz, jak ten czas wciąż leci!Cieszą się dziećmi swoich dzieciI myślą, widząc ich gromadkę,Że miło babcią być i dziś spróbujcie zapamiętać,Czym są dla dziadków ich pięknej szansy nie przegapcie: Kochajcie dziadków swych i babcie!Marcin Bryczyński- Nauczyciel kieruje rozmową w taki sposób, aby zwrócić uwagę dzieci na więzy rodzinne, pokrewieństwo (tzn. babcia to mama taty lub mamy, a dziadek to taty lub mamy). Zachęca dzieci do wypowiadania się, jak okazują miłość i przywiązanie swoim babciom i dziadkom na co dzień i jak zamierzają wyrazić to w życzeniach z okazji ich święta. 13. Rytmizowanie krótkiego tekstu:,,Wiwat babuniu, wiwat dziaduniu wołamy,bo naszą babcię i dziadunia mocno kochamy”. 14. Wręczenie laurki dla babci i dziadka. Złożenie Pożegnanie gości piosenką pt. ,,Piosenka o babci i dziadku”.Opracowała i przeprowadziła: Irena ChodakAnkieta ewaluacji:Szanowni Państwo!Chcę poznać Państwa opinię na temat organizacji, przebiegu oraz efektów dzisiejszej na pytania ankiety, proszę zaznaczyć kółkiem wybraną odpowiedź lub napisać własną EWALUACYJNABardzo proszę o wypełnienie niniejszej Czy odpowiada Państwu taka forma prowadzonych zajęć?TAK NIE NIE MAM ZDANIA 2. Proszę określić swój nastrój w czasie dzisiejszego Czy jest potrzeba organizacji takich spotkań?TAK NIE NIE MAM ZDANIADziękuję za wypełnienie poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: zmiany@ największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka").
VyydJ. ut5gmu84tn.pages.dev/61ut5gmu84tn.pages.dev/372ut5gmu84tn.pages.dev/384ut5gmu84tn.pages.dev/130ut5gmu84tn.pages.dev/106ut5gmu84tn.pages.dev/139ut5gmu84tn.pages.dev/390
piosenka babcia i dziadek b forma